Szeroko jest wiadome, że organizm potrzebuje witamin po to aby w pełni cieszyć się pełnym zdrowiem. Wiemy dodatkowo że potrzebujemy właściwej ilości białka, z tym że właśnie białka skonstruowane są z różnorodnych aminokwasów. A suplementy i sterydy dla kulturysty to też znana i szeroka branża, która ma na celu dać organizmowi wartościowych składników.

zdrowie

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Aminokwasy egzogenne to produkt, którego ludzki organizm nie syntetyzuje, więc powinny one być wciąż dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem – odkryj więcej o aminokwasach. Przykładowo fenyloalanina jest niepomiernie ważna dla odpowiedniego funkcjonowania komórek ludzkiego mózgu. Jest też naturalną substancją przeciw depresji i zmniejszającą odczucie bólu. Jest też bardzo potrzebna do biosyntezy hormonów tyroksyny a także adrenaliny, ponieważ ulega przekształceniu do tyrozyny. Z kolei należy wiedzieć, że zbyt duży stan fenyloalaniny w mózgu może czynić obniżenie stanu serotoniny. Prowadzi to więc do powikłań emocjonalnych takich jak np. depresja. Natomiast sztuczny składnik słodzący, czyli aspartam, dostarczany w za dużych wielkościach może spowodować niekorzystny wzrost stanu fenyloalaniny we krwi. Genetycznie uwarunkowana, wrodzona niezdolność metaboliczna nazywająca się fenyloketonuria, sprawia, że osoby na nią cierpiące nie potrafią w odpowiedni sposób metabolizować fenyloalaniny.

Popularnych jest ponad sto aminokwasów które występują naturalnie.

Interesuje Cię ten artykuł? Jeśli tak, to odwiedź źródło a znajdziesz tam interesujące informacje, które na długo zapamiętasz.

W składzie białek każdych organizmów żywych odnaleźć można głównie dwadzieścia zasadniczych aminokwasów (aminokwasy biogenne lub białkowe), które są α-aminokwasami szeregu L, a także znikome wielkości wielu innych, w sporej mierze będących pochodnymi aminokwasów bazowych. Są one podstawowymi środkami budulcowymi peptydów i białek. Przede wszystkim są one rozdrobnione w wodzie i w warunkach fizjologicznego pH są zjonizowane. Aminokwasy są więc związkami organicznymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania każdego ciała. Istnieje sporo sposobów podziału aminokwasów. Niektóre z nich występują m.in. w białkach i właśnie to te są niezbędne do prawidłowego rozwoju masy mięśniowej. Najprostszym aminokwasem jest kwas aminooctowy, tzw. glicyna, która stanowi białą krystaliczną substancję bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie.

Ten artykuł ma fascynujące wiadomości na opisywany temat, lecz jeśli masz ochotę zgłębić pokrewne aktualności, to szczegółowo przeanalizuj solidne informacje (www.edukacjaaktywna.pl/przedszkole-kabaty/).

Kolejnym typem są z kolei aminokwasy białkowe, które tworzą główny surowiec wszystkich białek jakie występują w każdym ciele ludzi. Do najbardziej znanych aminokwasów należą z kolei leucyna i izoleucyna, które to znajdują się w kukurydzy i mleku i są z powodzeniem wykorzystywane jako surowiec budulcowy i energetyczny. Do tworzenia chrząstek wykorzystywana jest lizyna, a do uwalniania hormonu wzrostu służą tryptofan i arginina, natomiast w odpowiedniej przemianie materii pomaga karnityna.

W kulturystyce istotną role odgrywa również matanabol. Metanabol to jeden z najbardziej uznanych sterydów anabolicznych, wykorzystywany w celu zwiększenia masy mięśniowej – i to nie wyłącznie przez sportowców, ale również przez inne osoby, przykładowo amatorsko zajmujące się aktywnością fizyczną – polecam przeczytać na budujmase.pl. W przeciwieństwie do sporej ilości innych sterydów aplikowanych drogą iniekcji, metanabol stosowany może zostać drogą pokarmową, poprzez co wielu wykorzystującym go osobom wydaje się, że jest prawie bezpieczny.

Niestety z kolei nie jest to prawda, bo wykorzystywanie metanabolu wiąże się z różnymi skutkami ubocznymi, z których to istnienia z reguły nie zdają sobie sprawy osoby stosujące.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wykorzystywanie metanabolu może prowadzić do upośledzenia wielu czynności, a w niektórych przypadkach wręcz do ostatecznych problemów niektórych narządów wewnętrznych, takich jak przykładowo nerki, wątroba lub trzustka. Problemy te mogą być już w czasie stosowania zalecanych w farmakologii dawek, natomiast dawki podawane w kulturystyce są często większe. A więc jeśli chcemy korzystać ze sportu warto wiedzieć o efektach ubocznych niektórych środków.