Alkoholizm to nadzwyczaj trudna choroba. Częstokrotnie osoby uzależnione wypierają się swojej słabości, albowiem nie chcą rozpoczynać leczenia. Walka z alkoholizmem jest pełna poświęceń i bólu, lecz należy jak najszybciej zdecydować się na nią, ponieważ alkohol wyniszcza nas organizm. Jak na niego oddziałuje?

odwyk alkoholowy

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim nie trzeba pić wiele, aby spostrzec jego działanie, chyba że pijemy już od dłuższego czasu oraz konieczna nam większa dawka, aby przeżyć stan upojenia alkoholowego. Poza fizycznymi przejawami szybko objawiają się niższe sprawności funkcjonowania naszego układu nerwowego. Widać to po zanikaniu precyzyjnego myślenia czy mniejszej zdolności osądu. Ponadto alkohol osłabia uczuciowość wyższą, czyli np. poczucie więzi rodzinnych czy moralność. Picie powoduje wystąpienie prymitywnych zachowań, a im więcej alkoholu, tym coraz poważniejsze zatrucie procentami oraz coraz bardziej szkodliwe działanie na układ nerwowy, lecz nie jedynie. Alkohol oddziałuje także na układ krążenia, a zatem może zakłócić pracę serca. Bezustanne nadużywanie alkoholu można prowadzić do trwałych uszkodzeń. Następny układ, na jaki niepożądane oddziałuje alkohol, to układ pokarmowy. Może pojawić się poczucie suchości, niesmaku, zgaga, jak również wzdęcia brzucha oraz inne problemy żołądkowe. Picie może w końcu doprowadzić nawet do marskości wątroby. Należy również wspomnieć o układzie oddechowym, a dokładniej o przewlekłym zapaleniu dróg oddechowych i o zaburzeniach psychiki, a najczęściej pojawiające się dolegliwości to zaburzenia pamięci, zmienność samopoczucia i agresja.

leczenie

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

Teraz już masz świadomość, że należy jak najszybciej zacząć walkę z alkoholem. Pierwszy krok to oczywiście przyznanie się do uzależnienia, potem zaś możemy zapisać się na terapię. Najlepszy będzie całodniowy odwyk (sprawdź zakres usług dotyczącą: ośrodek terapii uzależnień Dom-Rehab od sprawdzonego ośrodka leczenia uzależnień) alkoholowy, na przykład w Krakowie, ale jeżeli nie jest to możliwe, można rozpocząć leczenie ambulatoryjne- zaktualizowany post na blogu. Czasem albowiem przeszkodą jest praca bądź inne obowiązki, toteż dobrze poprosić najbliższych o pomoc, by móc zacząć stosowną terapię oraz ponownie żyć bez alkoholu, który i tak już wyrządził dużo krzywdy nam i naszej rodzinie.