Nagniotek jest okrągłym stwardnieniem skóry, może on powstawać na palcu stopy. Trzon nagniotka sięga w głąb skóry, tam naciska na łagodną warstwę okostną, a to może sprawić mocny ból. Tkanka więc wokół nagniotka może być dosyć czerwona, niekiedy natomiast się może zdarzyć, że jest tam stan zapalny. Jak poradzić sobie z nagniotkami? Czy usuwanie nagniotków jest w pełni bezpieczne?

stopa

Autor: Jorge in Brazil
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją w sumie cztery przyczyny powstawania nagniotków. Jedno z nich nie jest zaskakujące – to niezbyt dopasowane obuwie. Inną przyczyną może być niedbały chód, w tej więc sytuacji nie pomogą nawet najbardziej wygodne buty. Nagniotki tworzą się również wtedy, gdy śródstopie nie jest prawidłowo wysklepione. Ostatnią przyczyną jest genetycznie uwarunkowane zniekształcenie palców stóp (choć ta przyczyna występuje dość rzadko). W większość więc sytuacji to my sami sobie zawiniliśmy, a objawy są tak nieprzyjemne, że musimy coś z tym zrobić.

Gdy chodzimy bowiem odczuwamy ból i występuje miejscowe stwardnienie skóry. Leczenie nagniotków rzeczywiście jest zależne od przyczyny ich powstania (aby temu zapobiec – sprawdź ofertę). Jak przyczyną było źle dobrane buty, to powinniśmy w przyszłości wystrzegać się tego rodzaju zakupu. Buty należy kupować ostrożnie, powinniśmy je właściwie przymierzać. Co istotne, na zakupy lepiej wybrać się w godzinach popołudniowych, ponieważ w ciągu dnia stopy są opuchnięte i w takiej sytuacji ciężko wybrać najbardziej dopasowane obuwie. Jeszcze bardziej rozsądnym działaniem będzie obrysowanie kształtu stopy np. na tekturze, wycięcie go i zabranie go ze sobą na zakupy.

leczenie stóp

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com

To sprawia, że można wkładać tak przygotowaną stopę do buta, by sprawdzić, jak duża ilość wolnego miejsca zostało w bucie. Jak nagniotek powstaje z powodu nieprawidłowego chodzenia, najczęściej ma to miejsce u dzieci, to należy stosować specjalistyczne ćwiczenia lecznicze. Jak powodem jest niedostateczna wysokość śródstopia należy rozpocząć stosować specjalne wkładki lecznicze do butów.

Frapują Cię przedstawiane tutaj sprawy? Jeżeli tak, to kliknij jeszcze ten odnośnik – znajdziesz tu ważne informacje (https://asterion.com.pl/), które również Cię zaciekawią.

Możemy je dostać w punktach ortopedycznych oraz aptekach. Oczywiście, różnorodne preparaty na odciski także będą pomocne w walce z nagniotkami ( na soulima.pl). To sprawia, iż możliwe jest dobre wybranie obuwia, aby uniknąć występowania nagniotków. Jednakowoż, zawsze musimy mieć to na uwadze.