Mimo bardzo dużego rozwoju medycyny w ostatnim czasie w dalszym ciągu sporo chorób jeszcze nie pokonano. Dotyczy to zwłaszcza nowotworów, jakie cały czas zbierają ponure żniwo. W dużej mierze jest to rezultatem niskiej wykrywalności i profilaktyki. Wiele takich chorób mogłoby zostać pokonane, jeżeli odpowiednio wcześnie zostały zdiagnozowane. Niestety jeszcze tak jest i ludzie, którzy zaczęli chorować na nowotwór czy jakąś inną nieuleczalną chorobę są skazani na to, że nikt nie da rady im pomóc.

Będzie się z tym wiązać jeszcze jedna rzecz, to znaczy to, że w pewnym momencie ich dalsze leczenie zaczyna być niemożliwe. Placówki szpitalne nie chcą chorych w takim stanie mieć u siebie, gdyż nie ma żadnej szansy na poprawę stanu ich zdrowia, a leczenie będzie się sprowadzać do walki z bólem i wsparcia psychicznego.

dzieci i kolorowanki

Autor: PlaSmart Inc
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei w swoich domach chorzy często nie będą mieli właściwej opieki, zwłaszcza jeśli są osobami zupełnie samymi lub posiadającymi rodzinę daleko. Jednak są miejsca, w jakich poczekać na przyjście ostatnich dni, a miejscami tymi są hospicja.

Hospicjum ze Śląska to miejsce, w którym udziela się pomocy ludziom z nieuleczalnymi chorobami. Nie leczy się już tam nikogo, medyczna pomoc jest ograniczona do walki z bólem, który przy wielu schorzeniach może być nie do wytrzymania – Hospicjum – Śląsk. Tak naprawdę hospicjum z Katowic powinno być domem wszystkich, którzy tam przebywają, domem, w jakim w godnych warunkach będą mogli oni doczekać pożegnania się ze światem.

Obecnie w Polsce działa około stu takich miejsc, a pierwsze z nich otwarto w Krakowie pod koniec ubiegłego wieku. We wszystkich hospicjach jest odpowiednio wykwalifikowany medyczny personel, jaki w razie potrzeby pomoże potrzebującym, chociaż tak jak już było wspominane, nie jest to żadne leczenie, a doraźna pomoc. Niezwykle istotną rolę spełniają w tym miejscu psycholodzy, jacy wspierają chorych na duchu i służą im pomocą w zmaganiu się z chorobą. Ogromnie pomagają też wolontariusze, takie osoby z własnej woli chcą pomagać przy tym, żeby chore osoby miały odpowiednie warunki.