Choroby kręgosłupa stają się w naszym społeczeństwie chorobą cywilizacyjną. Cierpienia powodują, że staramy się jak najmniej poruszać i przybieramy nierzeczywistą sylwetkę. A to wiedzie do osłabienia mięśni i przeciążeń. Zwyrodnieniom kręgosłupa sprzyjają wady postawy, nadwaga, siedzący tryb życia, schylanie się i podnoszenie ciężkich obiektów na wyprostowanych nogach. Zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia i rwa kulszowa to schorzenia, jakie wymagają konsultacji medycznej. Jeżeli przyczyną bólu nie jest defekt dysku, lecz strata giętkości i regularnej ruchomości kręgosłupa, wtedy leczenie kręgosłupa polega na sukcesywnym eliminowaniu istniejących ograniczeń ruchomości.

badania
Dopełnia się tego za pomocą indywidualnie dobranych zajęć, mających na celu sukcesywne przywracanie zwyczajnej giętkości tkanek – dowiedz się więcej tutaj. Jest to proces powolny, toteż w tych wypadkach nie można spodziewać się szybkiego efektu terapii, która musi trwać nieco dłużej. Jest także pewna grupa pacjentów , u jakich badanie kręgosłupa nie okazuje żadnych nieprawidłowości z wyjątkiem błędnego nawyku postawy. Jednostki te, zazwyczaj pracujące w pozycji siedzącej, po paru godzinach odczuwają ogólnikowe bóle pleców, zazwyczaj między łopatkami.

W ich wypadku eliminacja powodu bólu polega na gruntownej edukacji w obszarze korekcji sylwetki, nieraz również specjalistycznych ćwiczeniach, ułatwiających formowanie się zgodnego nawyku postawy. EMG jest pomocne w rozpoznawaniu wielu chorób neurologicznych i systemu mięśniowego.

Zamierzeniem owego badania jest ocena funkcji układu mięśniowego, a również obwodowego układu nerwowego. EMG jest celowe w diagnostyce wielu schorzeń nerwowo-mięśniowych, dlatego że zezwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, ustalić ich wielkość i zakres, a także wskazać dynamikę procesu chorobowego w danym mięśniu – zobacz na stronie. Badanie elektromiograficzne można wykorzystać w celu zidentyfikowania dystrofii mięśniowych, stwardnienia bocznego zanikowego, czy rdzeniowego zaniku mięśni. EMG jest wykorzystywane także w celu oceny schorzeń, w przebiegu których doszło do uszkodzenia nerwów na skutek ich ścisku, jak również miastenii.