Zwykło się uważać, że kuchnia bywa królestwem kobiety, mimo że równie często słyszy się stwierdzenie, że to właściciele domu są najwspanialszymi kucharzami. Niezależnie od tego, kto w mieszkaniu gotuje, pomieszczenie kuchenne trzeba wyposażyć w odpowiednie przyrządy. Z racji tego, że jedni preferują beztłuszczową żywność, a drudzy popularne polskie posiłki, w domowych regałach znajdują się różnego gatunku garnki i sprzęty kuchenne.
Dzięki postępowi techniki i pomysłowości inżynierów ostatnimi czasy wiele się zmieniło w sztuce kulinarnej. Na tych tradycyjnych i wirtualnych półkach pojawiają się co chwila nowości przyprawiające starsze pokolenie o zawrót głowy. Kiedyś rodzice smażyli frytki w rondelku, a obecnie dorosłe już dzieci nie przedstawiają sobie życia bez frytkownicy.Kulinarne nowości kojarzone ze smażeniem nie ograniczają się do wyżej przedstawionego przykładu. Kiedyś ogromnego wyboru w hipermarketach nie było, a dzisiaj są łatwo osiągalne: żeliwne patelnie, patelnie grillowe, patelnie ceramiczne, patelnie teflonowe, patelnie z kolorowego żeliwa. No cóż, wybór jest tak olbrzymi, że takie enumeracje zaczynają brzmieć jak litania.

W czasie familijnych albo biesiadnych zebrań przy stole, wcześniej czy później rozmowa zejdzie na tematy prawdziwie związane z kuchnią, czyli przykładowo na wspomniane wcześniej żeliwne patelnie. Posiadają one swoje zalety: są bardziej wytrzymałe i dłużej zachowują temperaturę niż te ceramiczne, ale równocześnie trzeba wziąć pod uwagę to, że są mniej lekkie, a przyrządzanie posiłków bywa bardziej czasochłonne. Szczególnie będą nią jednak zauroczeni początkujący adepci sztuki kulinarnej, bo filety zawsze równomiernie się na niej usmażą. Panie z pewnością spostrzegą, że patelnie z kolorowego żeliwa podczas gotowania poprawią wystrój wnętrza kuchni, jeżeli będą miały pasujący doń kolor. Oczywiście dobrze posiadać w domu przynajmniej dwie żeliwne patelnie, na wypadek remontu i zmiany koloru murów. Panowie z kolei zastanowią się, czy w ogóle warto posiadać w mieszkaniu patelnie grillowe, bo przecież do tej pory zwyczajny grill wystarczał.

O tym, czy patelnie grillowe lub patelnie z kolorowego żeliwa rzeczywiście są potrzebne, zadecyduje liczba niezajętych regałów w kuchni lub spiżarce. Potraktowanie patelni jako części kuchennej dekoracji raczej odpada. Żeliwne patelnie, podobnie zresztą jak i te pozostałe, posiadając regularną styczność z gorącym smalcem, są trudne do utrzymania w czystości i nawet sprzęt do zmywania będzie mieć trudności z ich doczyszczeniem. Można też pomyśleć o umieszczeniu rzadko używanych patelni w innym pomieszczeniu, przykładowo na strychu. W takim jednak wypadku za często używane raczej nie będą i ich zakup zupełnie mija się z celem.