Dietetycy już od dawien dawna przekonują, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Ma dawać niewyczerpaną siłę, zapewniać sprawność umysłu i tę fizyczną oraz wspomóc jak najlepszy rozwój naszych pociech i nastolatków.

Przygotowanie wartościowego posiłku wymaga oczywiście pewnej erudycji, ale tę z powodzeniem można zdobyć czytając pozycje książkowe (nawet te kulinarne) lub czytając pobieżnie właściwe artykuły w sieci lub w prasie. Z drugiej strony nie trzeba być jednak specjalistą w zakresie dietetyki, aby postawić na stole posiłek równie sycący, jak i pysznie się prezentujący. Coraz częściej używa się olej kokosowy, który perfekcyjnie nadaje się do pieczenia i smażenia np. naleśników, a nawet jajecznicy na śniadanie. Warto dowiedzieć się więcej: o czym warto wiedzieć.

śniadanie

Autor: ZT Bielmar
Źródło: ZT Bielmar

Przepis na zdrowe śniadanie będzie uzależniony między innymi od: pory roku, stanu zdrowia członków familii, grubości pugilaresu, dostępności towarów na rynku bądź urodzaju w przydomowym sadzie. Niezwykle istotne jest, aby planując menu nie zapominać o jego ciągłym uatrakcyjnianiu. Po pierwsze jednakowość nie należy do repertuaru zdrowych obyczajów, a po drugie, nie każdy będzie zachwycony podanym trzeci raz z rzędu białym serkiem z rzodkiewką i szczypiorkiem.

W praktyce przepis na zdrowe śniadanie sprowadza się do podania towarów, które mają wejść w skład posiłku lub podania listy tych niepotrzebnych. Warto zainwestować w dobry gatunkowo nabiał. Węglowodany w nim zawarte sprawią, że nie zabraknie nam energii podczas wykonywania codziennych, nawet najmniej zajmujących, czynności. Z jaj zrobimy smakowitą, sycącą jajecznicę, a żółty ser stanie się fantastycznym dodatkiem do kromek chleba (zobacz zdrowe przepisy na śniadanie). Nie możemy również zapominać o cukrach, już od podstawówki uczą nas, że cukier szkodzi zdrowiu (zobacz swiatleku) i jest niebezpieczny. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy nie możemy żyć bez cukru? Jest proste rozwiązanie, istnieje bardzo dużo zamienników, które w smaku są takie same jednak skład jest całkowicie różny. Sprawdź: kliknij i wybierz .

Zazwyczaj zakupujemy białe pieczywo, tymczasem o wiele zdrowsze jest to ciemne. W dobrych piekarniach wybór jest ogromny, od tych całkiem niepozornych bochenków chleba, po pysznie prezentujące się bułeczki z ziarnami. A obok pieczywa zawsze można zjeść zupę mleczną lub kulki zbożowe o smaku czekolady.

śniadanie

Autor: AnnieAnniePancake
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu lokatorów jeszcze dobrze nie otworzy oczu, a już pomyśli o aromatycznej, świeżo parzonej kawie. Tymczasem wybór tych o wiele zdrowszych płynów jest tak znaczący, że nawet tradycyjna herbata powoli odchodzi do lamusa. Ustępuje miejsca nektarom o smaku pomarańczy, mleku, kakao, kawie zbożowej. Tym samym przepis na zdrowe śniadanie poszerza się o nowy zasób towarów.

W zapale rannych przygotowań nie wolno zapominać, że czas na spożycie śniadania jest święty.

Jeśli masz ochotę poszerzyć swoją wiedzę na przedstawiany wątek, to przejrzyj nowy tekst, który zapewne będzie dla Ciebie niesamowicie wciągający.

To posiłek, którego nie je się w pośpiechu, na stojąco, jak hot dogi kupione w budce z fast foodami. Nawet jeśli nie mamy czasu na przygotowanie to lepiej kupić wcześniej gotowe danie np. , ale za to zjeść w spokoju i bez pośpiechu. Przepis na zdrowe śniadanie musi również uwzględniać przynajmniej półgodzinną przerwę w porannej krzątaninie.