Dietetycy już od dawien dawna przekonują, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Ma dawać niewyczerpaną siłę, zapewniać sprawność umysłu i tę fizyczną oraz wspomóc jak najlepszy rozwój naszych pociech i nastolatków.

Przygotowanie wartościowego posiłku wymaga oczywiście pewnej erudycji, ale tę z powodzeniem można zdobyć czytając pozycje książkowe (nawet te kulinarne) lub czytając pobieżnie właściwe artykuły w sieci lub w prasie. Z drugiej strony nie trzeba być jednak specjalistą w zakresie dietetyki, aby postawić na stole posiłek równie sycący, jak i pysznie się prezentujący. Coraz częściej używa się olej kokosowy, który perfekcyjnie nadaje się do pieczenia i smażenia np. naleśników, a nawet jajecznicy na śniadanie. Warto dowiedzieć się więcej: o czym warto wiedzieć.

śniadanie

Autor: ZT Bielmar
Źródło: ZT Bielmar

Przepis na zdrowe śniadanie będzie uzależniony między innymi od: pory roku, stanu zdrowia członków familii, grubości pugilaresu, dostępności towarów na rynku bądź urodzaju w przydomowym sadzie. Niezwykle istotne jest, aby planując menu nie zapominać o jego ciągłym uatrakcyjnianiu. Po pierwsze jednakowość nie należy do repertuaru zdrowych obyczajów, a po drugie, nie każdy będzie zachwycony podanym trzeci raz z rzędu białym serkiem z rzodkiewką i szczypiorkiem.

W praktyce przepis na zdrowe śniadanie sprowadza się do podania towarów, które mają wejść w skład posiłku lub podania listy tych niepotrzebnych. Warto zainwestować w dobry gatunkowo nabiał. Węglowodany w nim zawarte sprawią, że nie zabraknie nam energii podczas wykonywania codziennych, nawet najmniej zajmujących, czynności. Z jaj zrobimy smakowitą, sycącą jajecznicę, a żółty ser stanie się fantastycznym dodatkiem do kromek chleba (zobacz zdrowe przepisy na śniadanie). Nie możemy również zapominać o cukrach, już od podstawówki uczą nas, że cukier szkodzi zdrowiu i jest niebezpieczny. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy nie możemy żyć bez cukru? Jest proste rozwiązanie, istnieje bardzo dużo zamienników, które w smaku są takie same jednak skład jest całkowicie różny. Sprawdź: kliknij i wybierz .

Zazwyczaj zakupujemy białe pieczywo, tymczasem o wiele zdrowsze jest to ciemne. W dobrych piekarniach wybór jest ogromny, od tych całkiem niepozornych bochenków chleba, po pysznie prezentujące się bułeczki z ziarnami. A obok pieczywa zawsze można zjeść zupę mleczną lub kulki zbożowe o smaku czekolady.

śniadanie

Autor: AnnieAnniePancake
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu lokatorów jeszcze dobrze nie otworzy oczu, a już pomyśli o aromatycznej, świeżo parzonej kawie. Tymczasem wybór tych o wiele zdrowszych płynów jest tak znaczący, że nawet tradycyjna herbata powoli odchodzi do lamusa. Ustępuje miejsca nektarom o smaku pomarańczy, mleku, kakao, kawie zbożowej. Tym samym przepis na zdrowe śniadanie poszerza się o nowy zasób towarów.

W zapale rannych przygotowań nie wolno zapominać, że czas na spożycie śniadania jest święty. To posiłek, którego nie je się w pośpiechu, na stojąco, jak hot dogi kupione w budce z fast foodami. Nawet jeśli nie mamy czasu na przygotowanie to lepiej kupić wcześniej gotowe danie np. , ale za to zjeść w spokoju i bez pośpiechu. Przepis na zdrowe śniadanie musi również uwzględniać przynajmniej półgodzinną przerwę w porannej krzątaninie.