Autor: Chroma i Kai

Na pewno każdy widział filmy japońskie, w których samuraje pojedynkują się na katany. Wielu z was pewnie słyszało, jak bliska dla samuraja była jego broń. Najczęściej azjatycki rycerz modelował go sam i według wierzeń mieścił w sobie ten miecz fragment duszy twórcy. W rzemiośle z tego wyspiarskiego kraju mocno prosperuje umiejętność wytwarzania wspaniałych ostrzy. Do dzisiaj można zauważyć to w kulinariach – noże japońskie są słynne na całym świecie. Mistrzowie gotowania i zwykłe gospodynie domowe doceniają ich ostre krawędzie, solidną budowę, komfort i stylistykę.

Najważniejsze ostrze w kulinariach to nóż szefa kuchni. Musi leżeć odpowiednio w dłoni, być ostry i solidny. Japońskie noże tego typu są wyrabiane zwykle ze stali węglowej, damasceńskiej lub niklowej. Technologia modelowania u rzemieślnika mocno przypomina sposób wyrabiania ostrzy samurajskich, ponieważ zasadza się na scalaniu kilku warstw stali.

Masz chęć zgłębić więcej na prezentowany wątek? To bardzo dobrze, gdyż pod linkiem pozycjonowanie serwisów internetowych znajdziesz interesujące informacje, które Cię wciągną.

Profesjonalne ręczne wykuwanie ostrzy powoduje, że są one bardzo komfortowe i mocne. Kiedy raz weźmiesz w rękę takie narzędzie, zanotujesz wielką różnicę. I od razu wywalisz z szuflad słabej jakości ostrza produkowane na Tajwanie. Noże japońskie są tworzone z pasją japońskiej kultury.

Szanujący się mistrz patelni musi dysponować wieloma typami noży. Prawidłowy zestaw narzędzi kuchennych powinien zawierać sztućce przeznaczone do różnorakich rodzajów pożywienia. Najbardziej japońskie są oczywiście noże do sushi. Nie poradzi sobie bez nich każdy szanujący się szef kuchni, chcący przyrządzać to wspaniałe dzieło kuchni japońskiej. W zestawie muszą znaleźć się noże do krojenia sera, ostrza do darów morza (bardzo użyteczne w przypadku śledzi), noże do szatkowania jarzyn, specjalne noże do dziczyzny. W polskiej ofercie są w sprzedaży japońskie noże naprawdę do każdego przeznaczenia. Do najpopularniejszych producentów należą: Tojiro, Taisan i Hideo Kitaoka. Koszt zakupu jest zauważalnie wyższy od cen zwykłych, produkowanych fabrycznie noży. Za dobre produkty się płaci, to znana prawda. A ile w tym przypadku? Aby kupić niezły japoński nóż, musisz wydać od tysiąca złotych wzwyż.

Źródło: www.SmakProstoty.pl