Czy rzeczywiście do potrzebujących osób z kłopotami materialnymi? Niestety, niezupełnie. Abstrahując od faktu, bądź kontenerem rozporządza PCK, bądź Eco Textil, zebrana odzież nie ląduje wprost w rękach „osób najbardziej potrzebujących”.
Dlaczego? Cóż, odzież używana wrzucana do pojemników niekoniecznie nadaje się do noszenia.

Takowe ubraniowe śmieci będą recyklingowane w specjalnych zakładach i przerabiane na czyściwo przemysłowe albo materiały do uszczelniania. Reszta, która jest w miarę świetnym mocy, chodzi na sprzedaż do lumpeksów
kto się bogaci na naszej dobroczynności?

Autor: Joao Sabino

Cóż, sprawa to nie tą łatwa. Zarządzanie kontenerami trochę kosztuje: pojemniki warto opróżniać, stroje przetransportować, następnie posegregować, wysłać dalej i zapłacić pensje ludziom, jacy działają przy recyklingu. Ktoś powinien na to zarobić. A pieniądze uzyskane ze zbytu ubrań w „szmateksach” idą na cele dobroczynne (Firma pomaga osobom z niepełnosprawnością, a PCK – to jest wiadome). Tak bądź inaczej wspieramy dortex.pl nostki potrzebujące.
Jeżeli wrzucimy ciuchy do kosza – wyjdzie na to samo?
Zdecydowanie nie. Zarówno, bywają ludzie, jacy ze śmietników wybierają rzeczy dla siebie, jednak ani to godny sposób podarowania komuś stroje, ani świadomość, że trafią w potrzebujące ręce. Własne śmietniki są wszak niejednokrotnie zamykane. W rezultacie całe hałdy starych ubrań lądują na wysypisku, gdzie rozkładając się, wydzielają groźne dla gleby, wód gruntowych i ekosystemu substancje. Zatem usilnie namawiam, by dawać własnym ubraniom drugie życie, przerabiając na pewne nowe produkty. A gdy nie ma alternatywy – wrzucajmy je do kontenerów na tekstylia, będzie z tego więcej pożytku.
Czy bywają uszkodzenia, które dyskwalifikują ubrania tak, że nie nadają się do pojemnika?
Oczywiście poszarpany sweter czy wyplamiona używana odzież nie trafią do sprzedaży. Świetnie jednakże nadadzą się do recyklingu. Oprócz ubrań do kontenetów powinniśmy również wrzucić niepotrzebną pościel, ręczniki, pluszowe zabawki, czy za małe buty.

To jest jeden ze sposobów na wyrzucenie starych oraz nieużywanych tekstyliów. Zdecydowanie lepszy niż palenie ich za domem! Dobrze więc jest czasami sprawdzić. czy w domowej szafie nie mamy jakieś zapomniane ubrania, jakie moglibyśmy wrzucić do kontenera