W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić chirurgię oka bez użycia lasera. Zabieg przy pomocy lasera jest aseptyczny i dokładny, a do wykonania operacji na ogół starczy znieczulenie punktowe.

Laserem jest możliwość korygować defekty wzroku, leczyć zaćmę, glaukomę i schorzenia siatkówki.

Katarakta stopniowo, lecz nieuchronnie wiedzie do straty widzenia. Laserowe leczenie zaćmy polega na wymianie normalnej, lecz zmętniałej soczewki na syntetyczną. Najświeższą, niezwykle dokładną techniką, która dopiero się rozpowszechnia, jest femtofakoemulsyfikacja. W trakcie operacji skalpel i rękę chirurga wyręcza laser, który czyni w rogówce miejsca do wprowadzenia instrumentów, z imponującą starannością oddziela zmętniałą soczewkę od różnych tkanek oka, a później ją niszczy. Później chirurg poprzez porty wprowadza sprzęt, eliminuje rozdrobnioną soczewkę i zastępuje ją sztuczną. Tak jak po fakoemulsyfikacji, tak i po zabiegu z wykorzystaniem lasera nie ma konieczności zakładać szwów, albowiem ranka sama zamyka się dokładnie pod działaniem ciśnienia które znajduje się w środku gałki ocznej.

Operacyjne leczenie zeza zazwyczaj przeprowadza się je w trybie ambulatoryjnym. Chory przychodzi na czczo, realizowany jest zabieg i po kilku godzinach jest wypisywany do domu. Postanowienia o wypisie do domu podejmuje indywidualnie anestezjolog na podstawie stanu pacjenta. Sam zabieg trwa około pół godziny. Po operacji zakładany jest okład, jaki zostaje na oku do rana następnego dnia. Przez kilka tygodni po zabiegu stosuje się krople przeciwzapalne. Przez miesiąc po operacji nie można pływać i należy zabezpieczać operowane oko przed zabrudzeniem.