Wielu ludziom rozpoczynającym chodzenie na siłownię może się wydawać, że wszystko będzie tam sprowadzone do machania ciężarkami czy sztangielkami, a muskuły same urosną z dnia na dzień. Oczywiście jeżeli ktoś traktuje chodzenie na siłownię bez większych ambicji, to może na tym poprzestać. Oczywiście jeśli nie nabawi się jakiejś nieprzyjemnej kontuzji, co tak naprawdę wcale nie jest trudne.

Początkujące osoby często zapominają o odpowiedniej rozgrzewce, nie zwracają uwagi na technikę poszczególnych ćwiczeń czy za bardzo szarżują, a później pojawiają się u nich różne urazy. Dlatego też udając się na siłownię warto dobrze przygotować plan treningów i się go konsekwentnie trzymać – czytaj nieco więcej.

Masz uczucie, że pokrewne materiały rozjaśniają Ci bardziej tę sprawę? Jeżeli tak sądzisz, zobacz w tekście inny tego rodzaju punkt widzenia.

Ma to znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze będzie on dostosowany do umiejętności danej osoby, poziomu jej siły i wytrzymałości, przez co zredukuje się możliwość kontuzji. Oprócz tego odpowiednie zaplanowanie ćwiczeń w zależności od oczekiwań sprawi, że znacznie szybciej pojawią się szybkie postępy.

centymetr

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Plany treningów niekiedy mocno się różnią od siebie ilością powtórzeń i obciążeniem, nawet jeśli stosuje się w nich ten sam zestaw ćwiczeń. Zupełnie inaczej ma bowiem ćwiczyć osoba budująca siłę mięśni, zamierzająca zwiększyć swoją masę czy taka, jakiej jest potrzebna redukcja tkanki tłuszczowej – czytaj artykuł na W pierwszych dwóch przypadkach wykorzystuje się mniejsze ilości powtórzeń i większe obciążenia, i takie połączenie szybko powinno dać widoczne efekty. Za to podczas walki z nadwagą stawia się bardziej na dłuższe serie ćwiczeń, ale z mniejszym obciążeniem, przez co nawet krótki trening w takiej formie jest skuteczny.

Plany treningowe powinny być ustalane na okres kilku tygodni, a potem należy je dostosować do nowych możliwości ćwiczącego. Niejednokrotnie będą wręcz potrzebne pewne zmiany, bowiem po dłuższym okresie ćwiczeń ciało przyzwyczaja się do nich i treningi tracą na efektywności.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Pragniesz więcej? Wobec tego jesteśmy w serwisie – należy wejść w podany link i przeglądać następne opisy.

Jeżeli będzie taka możliwość, to warto skorzystać podczas układania planu z pomocy jakiegoś instruktora, który dopasuje najskuteczniejszy zestaw ćwiczeń.