Już po czterdziestym roku życia u dam zaczyna zmniejszać się poziom hormonów, zwłaszcza estrogenu. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą cerę. Stąd wymaga ona trochę innego traktowania. W okresie poprzedzającym menopauzę, w czasie jej trwania jak też po jej zakończeniu zredukowany poziom estrogenów jest przyczyną pojawiania się rozmaitych objawów starzenia się skóry, zwanych starzeniem hormonalnym. W wyniku obniżenia stanu żeńskich hormonów następuje zwyrodnienie włókien elastynowych odpowiadających za giętkość oraz odpowiednie naprężenie skóry.

zdrowa skóra

Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com
Zachodzi także obniżenie liczby związków mających zdolność wiązania wody. Dochodzi do ścieńczenia naskórka. Zanikowi ulega też tkanka podskórna.

Zaciekawił Cię nasz wpis? Więc zapraszamy Cię – wejdź na nową witrynę i dokonaj oceny (https://www.svr.sklep.pl/) naszych opisów. W przypadku pewnych zastrzeżeń – pisz!

W wyniku owych procesów cera traci zwartość i elastyczność, pogłębiają się bruzdy powstałe w skutek naturalnego procesu starzenia się. Wygląd skóry pogarsza również utrata poprawnego nawilżenia sprawiona zmniejszająca się liczbą związków tłuszczowych. Zbyt mała liczba lipoidów w naskórku sprawia, iż woda paruje, zaś obniżona zawartość kwasu hialuronowego posiadającego zdolność jej wiązania jeszcze bardziej intensyfikuje suchość (płtaków pod oczy).

Poza tym u osób, które nie używały należytej ochrony przeciwsłonecznej, na skórze pojawiają się różne przebarwienia. Pomocna w walce z owymi zmianami może być hormonalna kuracja zastępcza, jakiej rozpoczęcie musimy skonsultować z lekarzem. Hormonalna kuracja zastępcza nie zwalnia jednak z obowiązku stosownej pielęgnacji skóry. Przede wszystkim potrzebny jest dobry dobór kremu. Obowiązkowo w kosmetyczce powinny się znaleźć krem przeciwzmarszczkowy jak też płatki pod oczy (krem na zmarszczki). Kosmetyki dla kobiet dojrzałych będą niestety kosztowne, ale za to w najwyższym stopniu obfite w składniki aktywne. Więcej: pod linkiem

Krem taki poza tym, iż powinien być odżywczy, ażeby poprawić barierę lipidową wiążącą w skórze wodę, powinien też zawierać niezbędne skórze składniki. Najlepiej byłoby zapewniać w kremie kolagen będący typem białka, z jakiego między innymi stworzona jest skóra. Są też substancje sprzyjające produkcji kolagenu przez organizm, np. witamina C. Dostarczenie takich substancji budzi syntezę kolagenu. Krem taki musimy wklepać w skórę buzi a także szyi oraz dekoltu. Kremy takie nabędziemy w drogeriach a także dobrych aptekach.