Ciabatta to pyszne, chrupiące pieczywo, które jesteś w stanie z łatwością wykonać samemu. Dlaczego jest to dobry pomysł? Z tego samego powodu, dla którego warto przygotować dowolne ciasto samodzielnie. Pieczywo wykonane własnoręcznie daje bardzo wiele satysfakcji. A o to w końcu chodzi w gotowaniu, by czuć z przyrządzania posiłków radość i satysfakcję. Tego rodzaju wypieki są szczególnie cenione w naszym kraju, gdzie wciąż dużą rolę odgrywa tradycja.

przekrojona ciabatta

Autor: Elsie Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Nasze babcie regularnie wypiekały samodzielnie chleb i nie trzeba było ich do tego przekonywać. Po prostu fabryczne wypieki nie były jeszcze zbyt rozpowszechnione, a do tego samodzielne robienie pieczywa sprawiało im przyjemność.

ciabatta - przygotowanie ciasta

Autor: Rebecca Siegel
Źródło: http://www.flickr.com

Pieczenie swojego chleba i podobnego pieczywa, takiego jak ciabatta jest uważane za duże kuchenne wyzwanie. Tymczasem nie zawsze musi to być prawda. Domowa ciabatta jest bardzo łatwa do wykonania. Tyle że nie muszą o tym wiedzieć Twoi znajomi. Mogą być pewni, że zwyczajnie doskonale sobie dajesz radę z bardzo skomplikowanymi recepturami. Jak wiec widzisz, zrobienie ciabatty powinno dać Tobie także dużo dumy i sprawić, że poczęstowani goście będą Cię podziwiać.

Co powinieneś zrobić, aby upiec własną ciabattę? Wystarczą Ci podstawowe składniki, takie jak mąka, woda a także drożdże i rzecz jasna sól.

Interesujących danych dowiesz się po przejściu na witrynę (https://www.karpatkebab.pl/), która ma fascynujące dane na omawiany wątek – będą one niewątpliwie warte zainteresowania.

Nie zapomnij, że domowa ciabatta smakuje najlepiej krótko po upieczeniu. Jeżeli chcesz nią obdzielić zaproszonych, z wyprzedzeniem zaplanuj czas jej przygotowania. Trzeba jednak dodać, że ciabattę można następnego dnia zamienić na tzw. bruschettę, co jest równie smacznym daniem (więcej w tym miejscu: link do strony z ciekawym przepisem).

Trzeba również dodać, że ciabatta może być przygotowana w różnej formie. Nie jest to tak stała forma jak na przykład chleb. Możesz zrobić jedną dużą ciabattę lub kilka mniejszych z tej samej porcji składników.