Obecne kosmetyki mają przynieść korzyść całemu ciału czyli sprawić, że zarówno skóra jak też włosy staną się bardziej zdrowe i piękniej wyglądające. Najrozmaitsze balsamy i mleczka do ciała, kremy do twarzy albo kosmetyki do stóp obiecują nieokreślone moce pokonania mijającego czasu i pozostawienia ciała młodego jak u bogini na wieki.

kosmetyki

Autor: Racoon
Źródło: Racoon
Za ich pośrednictwem da się pozbyć wszystkich schorzeń skóry, wygładzić skórę na twarzy, pozbyć się zmarszczek czy zlikwidować przebarwienia. Stopy mają pozostać doskonale gładkie, nogi(zobacz Operacje na żylakach) jędrne zaś szyja jędrna i gibka jak szyja łabędzia – preparaty dermatologiczne do twarzy. Wszystko to przy udziale używanych obecnie substancji, zarówno tych ze źródła naturalnego jak również takich, które powstały w laboratoriach chemicznych na całym świecie. Ich obecność w kosmetykach wszelkiej maści może działać cuda, jeśli były odpowiednio zestawione, dokładnie przebadane, czyli ma się gwarancję, że są bezpieczne i pod warunkiem, że się ich nie przedawkuje.

A przedawkować jest dość łatwo. Wystarczy zestawić razem kilka preparatów posiadających czynne składniki, wzmacniające swoje działanie, lub są jednakowe jako substancja chemiczna. Powstaje wówczas niebezpieczny nadmiar owych czynnych substancji na skórze, a jej następstwem w najlepszym razie może być podrażnienie oraz uczulenia.

W związku z tym niezwykle istotne jest, aby sprawdzać listę składników kosmetyków, zwłaszcza tych, które mają mieć bardzo silne bądź błyskawiczne działanie.

kosmetyki

Autor: LAKSHMI
Źródło: LAKSHMI

Ponadto istotny jest umiar w używaniu wszystkich kosmetyków, bowiem w ten sposób też można narazić się na szkodliwą kumulację aktywnych składników, których naskórek nie przetrawi w dużej ilości. Co ważniejsze, pełna kontrola nad składem i ilością stosowanych kosmetyków dotyczy szczególnie rodziców, którzy kupują kosmetyki dla dzieci i niemowląt – .

W tym przypadku dokładna kontrola i zdrowy rozsądek muszą iść w parze, gdyż duża ilość aktywnych substancji albo elementy szkodliwe dla skóry mogłyby wywoływać fatalne skutki przy zetknięciu ze skórą malucha. Na szczęście większość kosmetyków dla najmłodszych nie miewa na liście takich składników albo jest ich bardzo mało, ale rodzicielska czujność nie zaszkodzi.