Osoba cierpiąca na atopowe zapalenie skóry pod żadnym pozorem nie sprawi sobie wełnianego swetra. Oprócz kluczy ma w torebce krem przeciwświądowy. Cierpliwie nawilża nim ciało z nadzieją, że dobrze „odżywiona”skóra kolejny raz nie podda się chorobie.

Na tym właśnie polega zasadniczy problem ludzi chorych na AZS – na powstrzymaniu ciągłego swędzenia. Albowiem pod wpływem drapania i pocierania, nad którym trudno zapanować staje się zgrubiała, zaczerwieniona i skłonna do podrażnień. Wtedy swędzenie wzmaga się, a w takich chwilach bardzo łatwo o zakażenie bakteriami i grzybami bytującymi na skórze.

I dlatego tak ważne jest jej nawilżanie i natłuszczanie. Krem przeciwzapalny czy krem na swędzenie to podstawa podczas trwającej kuracji leczenia skóry, oraz jej pielęgnacji. Właściwości łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające przyniosą ukojenie naszej skórze, a nam zapewnią higienę…psychiczną. Stres jest bowiem składnikiem, który wyraźnie zaostrza objawy choroby. Nie damy rady w pełni usunąć go z życia, ale należy szukać sposobów, które pozwolą poskromić jego działanie. Oznaką bezpieczeństwa kosmetyków jest lista składników – im krótsza tym lepiej. Kiedy mamy zamiar zakupić krem, prośmy o próbkę, a gdy pragniemy zmienić kolor włosów – wcześniej zróbmy test (czytaj więcej).

lichtena
Powinniśmy również z listy zakupów wykreślić mydło, które rozpuszcza płaszcz lipidowy i wymienić je na kosmetyki „bez mydła”. Warto przestawić się na naturalne kosmetyki, które nie posiadają w swojej zawartości parabenów czy innych środków chemicznych. Obcujemy z czysta naturą. Stosowanie ich będzie więc przyjemne i przyniesie efekty. Dadzą nam szansę na nowo odkryć zapachy świata, który nas otacza.

Do ich produkcji nie potrzeba imponujących rozmiarami zakładów chemicznych, nie potrzeba rozwiniętych i energochłonnych technologii. Nie powstają przy tym również stosy szkodliwych odpadów, które tysiące lat pozostaną w środowisku. Jeśli zależy nam na naturalnej pielęgnacji, to sięgając po te kosmetyki powinniśmy wziąć to pod uwagę.
Weźmy jednak pod uwagę, że atopowe zapalenie skóry to dolegliwość dosyć poważna, wymagająca rekomendacji lekarza dermatologa, w związku z tym zachęcamy do stosowania kosmetyków rekomendowanych przez niego polecanych.

Źródło: www.lichtena.info.pl