Polak posiadający własną firmę to prawdziwy fachowiec od radzenia sobie w trudnych okolicznościach. Ma do uregulowania płatności za multum podatków, jest narażony na ciągłe kontrole, niezbyt korzystne przepisy i inne ograniczenia, a mimo to jakoś sobie radzi.

Kobieta z różową torebką

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com

Ktoś powie, że dobrze kombinuje, co faktycznie będzie ogromnym nadużyciem, ponieważ bardziej pasuje tu określenie – że jest obrotny. Jak to bowiem jest, że w kraju, gdzie prowadzenie firmy jest dosyć uciążliwe tak wielu Polaków ma własne firmy, a sektor usług w sumie napędza gospodarkę?

Nawet w jakimś dzienniku z Francji jakiś dziennikarz się nad tym zastanawiał, ale nie znalazł odpowiedzi. Nie tylko, że wielu ludzi emigruje, że przeżyliśmy dwie wojny światowe, a wcześniejsze zdarzenia (przykładowo zabory i nieudane powstania) były dopełnieniem ciężkiej historii, że faktycznie do początku lat 90. nie istniał u nas wolny handel, że… W tym miejscu więcej: damskie listonoszki.

Kobieta z parasolem

Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com

Długo można by wymieniać, ale tego typu fakt nie pozostawia żadnych wątpliwości. To chyba nasza wrodzona zdolność do radzenia sobie z trudnymi sprawami, iż chociaż nie jest różowo, to sobie radzimy. Nasi przodkowe też mieli ciężko, więc taką zdolność do przetrwania dostaliśmy chyba w spadku. Ktoś może stwierdzić, iż przecież nie jest u nas tak źle, że w takiej Hiszpanii czy Grecji jest o wiele gorzej, z tym że, to są inne państwa i zdaje się, że jest tam także inne podejście do wielu spraw, też w kwestii prowadzenia własnej firmy. U nas natomiast małe i średnie firmy to każda branża, od hurtowni torebek, w której jesteśmy w stanie zakupić przykładowo torebki ze skóry naturalnej, po pozostałe odzieżowe firmy. Skontroluj to: www.torbs.pl/c/40/portfele.html.

To przedsiębiorstwa działające na każdym froncie, podatkowe, prawne czy finansowe. To firmy, jakie odpowiadają na aktualną sytuację na rynku, przykładowo firmy, jakie powstały, żeby pozyskiwać pieniądze z funduszy europejskich. To wreszcie drobne przedsiębiorstwa, firmy lokalne czy jednoosobowe działalności gospodarcze. Wszędzie odnajdziemy naszych zaradnych rodaków. Dodatkowo, Ci, którzy wyjeżdżają za granicę również sobie radzą, świadczą o tym przedsiębiorstwa otwierane w Niemczech i Anglii.