Niespodziewana dolegliwość powoduje, iż musimy odwiedzić lekarza. Zwykle pierwsze kroki kierujemy do lekarza rodzinnego, który odpowiada za profilaktykę i promocję zdrowia pośród swoich pacjentów.

Lekarze

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz rodzinny jest lekarzem specjalistą, który wykształcił się w obszarze medycyny rodzinnej. Pacjenci powinni udawać się do niego z każdą przypadłością zdrowotną, by mógł zadecydować czy będzie potrzebna pomoc lekarzy specjalistów. Dlaczego? Z tego powodu, że on sam nie może przeprowadzić wszystkich badań bądź zabiegów. W związku z powyższym może skierować pacjenta na badania do laboratorium, które pozwalają dowiedzieć się więcej szczegółów co do stanu badanego. Doktor ten może też napisać skierowanie na badania diagnostyczne, czyli np. tomografię. Jednakże muszą być to wyłącznie zasadne przypadki medyczne, ponieważ badania te są bardzo kosztowne. Lekarz wskazuje, gdzie trzeba się zgłosić, a chory musi umówić się na wizytę w danym terminie. Oprócz tego lekarz rodzinny może wypisać recepty, również na leki z placówki specjalistycznej, jeżeli otrzyma od niniejszego lekarza specjalisty właściwe szczegóły co do metod leczenia i zalecanych lekach. Dzięki temu pacjent nie musi każdorazowo, gdy skończą mu się lekarstwa, iść do specjalisty.

Do obowiązków lekarza rodzinnego zalicza się także kierowanie na zabiegi w gabinecie zabiegowym – np. szczepionki a także na rehabilitację. Rehabilitacja może być realizowana w domu lub w poradni rehabilitacyjnej. Zabiegi rehabilitacyjne mają za zadanie wspomagać pacjenta w leczeniu wad postawy czy innych dysfunkcji ruchu. Niestety z reguły tak jak w przypadku badań diagnozujących należy poczekać na swoją kolej, co wiąże się czasami z odległymi terminami.

Trzeba pamiętać, iż jest określony czas na zarejestrowanie zabiegów zapisanych przez lekarza rodzinnego. Jeśli przegapimy stosowną datę, skierowanie nie będzie ważne i będziemy musieli udać się po następne. Lekarz rodzinny może również skierować nas na leczenie uzdrowiskowe, szczegółowo opisując stan zdrowia pacjenta oraz wskazania co do leczenia. Lekarz przychodniazycie.pl – przychodnia nowy dwór mazowiecki rodzinny powinien z zainteresowaniem podchodzić do każdego chorego oraz poszerzać wiedzę medyczną, aby bezustannie być zorientowanym we współczesnych sposobach leczenia.