Dzięki współczesnej medycynie jesteśmy w stanie wyleczyć faktycznie dość wiele chorób. Szanse na wyleczenie zwiększa rzecz jasna wcześniejsze wykrywanie schorzeń, w związku z tym trzeba się systematycznie badać i nie zaniedbywać kontroli lekarskich. Jedną z chorób, które są naprawdę zagrażające jest AMD, czyli Zwyrodnienie Plamki Żółtej. Jak można się szybko domyśleć, jest to schorzenie wzorku, jakie pojawiaj się u osób po 50 roku życia.

oko

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
W jaki sposób objawia się ta choroba? Z reguły, poprzez zaburzenia widzenia. Na przykład zwyczajne, proste linie, osobie chorej wydają się być liniami mającymi kształt falisty. Jednym z niepokojących objawów są również trudności pojawiające się podczas czytania. W takim przypadku należy natychmiast udać się do lekarza. Ryzyko zachorowania jest większe wraz z wiekiem, a na chorobę częściej zapadają kobiety. W grupie ryzyka znajdują się ponadto osoby, w jakich rodzinie podobne schorzenie już miało miejsce, osoby rasy białej, jak również te, które palą papierosy. Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu jest wieloletnia praca, w warunkach w jakich osoba była narażona na intensywne światło. Dziś niestety nie znane są przyczyny, dla których pojawia się AMD. W jaki sposób w takim razie wygląda leczenie AMD – .
Schemat terapii jest zależny przede wszystkim od tego, czy choroba ma postać wysiękową lub suchą. Postać sucha jest znacznie bardziej popularna i może dotyczyć nawet 90% chorych, natomiast postać wysiękowa pojawia się niekiedy u osób młodszych. Postać suchą leczy się najczęściej poprzez zażywanie medykamentów, których zadaniem jest polepszenie ukrwienia.

okulary

Autor: Santiago Matan
Źródło: http://www.flickr.com

Duże znaczenie ma również zdrowa dieta, jakiej podstawą są oczywiście warzywa i owoce.

Chory powinien starać się wykluczać te potrawy, które zawierają dużą ilość cholesterolu. W przypadku postaci wysiękowej, która jest bardziej niebezpieczna, stosuje się laseroterapię albo metodę fotodynamiczną. Trzeba jednakże pamiętać, że tego rodzaju leczenie może tylko zahamować dalszy rozwój schorzenia. Natomiast niestety nie może wyleczyć ADM albo poprawić widzenia.

Zaciekawiły Cię podane wiadomości? Bardzo nas to cieszy i jednocześnie zapraszamy Cię do serwisu autora po następną dawkę wątków.

Dieta osób chorych powinna być bogata także w większą ilość betakarotenu, cynku, selenu oraz witamin – C i E. Konieczne jest też przyjmowanie miłorzębu japońskiego czy z kolei wyciągu z czarnej borówki.