Histeroskopia diagnostyczna to wziernikowanie macicy, to badanie ginekologiczne, jakie umożliwia określić stan wewnętrznych ścianek macicy. Lekarz może skierować na tego rodzaju zabieg, jak badanie ginekologiczne lub USG nie są odpowiednie do zdefiniowania diagnozy. Czym właściwie jest histeroskopia?

Histeroskopia umożliwia na bardzo precyzyjną ocenę wielkości, liczby, lokalizacji oraz charakter różnych zmian patologicznych błony śluzowej, która wyścieła macicę. Ginekolog jest w stanie zlokalizować nawet niezbyt duże polipy, mięśniaki czy guzy nowotworowe, a ponadto pobrać wycinki do badania tkanek. Histeroskopia nie jest zbyt długa, gdyż około pół godziny, najczęściej wykonuje się ją w kilkunastominutowym znieczuleniu ogólnym. Każda kobieta przed zabiegiem musi opróżnić pęcherz. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym.

podczas badania

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com

Ginekolog na samym początku daje znieczulenie dożylne i odkaża wejście do pochwy. Takie badanie jest robione za pomocą specjalistycznego przyrządu optycznego zwanego histeroskopem. Posiada on dwie najważniejsze części. Jedną z nich jest rękojeść, drugim około 30-centymetrowa wąska tulejka. Na rękojeści są pokrętła które sterują dopływem światła oraz dwutlenku węgla, jaki sprawia, iż ścianki macicy delikatnie się rozciągają, a poszczególne fragmenty błony śluzowej stają się lepiej dostrzegalne (). We wnętrzu tulejki są przewody zasilające źródło światła i maleńka kamera a także przewód, który umożliwia wtłaczanie gazu do macicy. W czasie zabiegu histeroskop jest podpięty do monitora, on przekazuje obraz zarejestrowany przez kamerę.

To sprawia, że, gdy manipulujemy przyrządem, lekarz ortopeda kraków prywatnie może bardzo dokładnie obejrzeć każdy ze szczegółów jamy macicy. Przez tulejkę histeroskopu jesteśmy w stanie do niego także wprowadzić mikronarzędza, przykładowo specjalne szczypce, jakimi ginekolog może pobrać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego. Po zabiegu, jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości możemy najzwyczajniej powrócić do domu. Powinniśmy jednak odpoczywać i nie podejmować żadnego wysiłku, zwłaszcza dźwigania, bo może to powodować krwawienie z dróg rodnych. Zbieg jak najbardziej przeprowadza ginekolog, powinniśmy wybrać specjalistę jak ginekolog Bielsko-Biała (). To zapewnienie, że tego typu zabieg będzie przeprowadzony w pełni profesjonalnie.